Reklamda Advertorial Nedir?
Reklamda Advertorial Nedir?
İngilizce'de "Advertorial" kelimesi, reklam anlamına gelen "Advertisement" ve editoryal anlamına gelen "Editorial" kelimelerinden türetilmiştir.

Advertorial, bir makaleye, videoya veya web sayfasına benzemek üzere tasarlanmış ücretli bir reklamdır. Bu reklam faydalı bilgiler içerebilir, ancak nihai amacı bir ürünü tanıtmaktır. Reklamlar, etkili okuyucu katılımı sağlayabilir ve sıradan reklamlardan daha etkili olabilir.

Reklam ve advertorial arasındaki fark nedir?

Advertorial, bir reklamdan daha ayrıntılıdır ve bu nedenle tüketicilerin ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. Reklamlar genellikle bir reklam ajansı veya müşterinin kendisi tarafından yazılır. Daha sonra web sitesindeki, blogdaki, gazetedeki veya dergideki reklam alanını satın alırlar. Etkisi diğer reklamlara göre oldukça yüksektir.

Advertorial Reklamları Anlamak

Reklam tanıtımları, akılda kalıcı sloganlara, çekici modellere veya neşeli müziğe dayanmadıkları için geleneksel reklamcılıktan keskin bir şekilde ayrılır. Bunun yerine bilgi aktarırlar, ancak tarafsızlık veya dengeli habercilik gerektiren gazetecilik ilkelerine bağlı değildirler.

Reklamlar yararlı ve ilginç bilgiler sağlayabileceğinden, tüketiciler onlara geleneksel reklamlardan daha fazla ilgi gösterebilir. Bu tanıtımlar ayrıca, bir ürün veya hizmetin faydaları hakkında geleneksel, resim ve metin ağırlıklı bir reklama kıyasla önemli ölçüde daha fazla bilgi içerme fırsatı sunar. Reklamların, en azından web'de ve mobil cihazlarda geleneksel görüntülü reklamlardan daha etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Araştırmalara göre, yerel reklamlar olarak da adlandırılabilecek reklamlar, banner reklamlardan iki kat daha fazla görsel odak alıyor. Yani tüketicilerin bakışları, banner reklamlardan çok doğal reklamlara odaklanmıştır.

Pek çok yayın, okuyucuları yanıltıcı olmaktan kaçınmak için içeriğin reklam amaçlı olduğunu belirtir. Reklam yazısı, yayının normal içeriğinin yanında veya ona ek olarak görünecektir. Ancak sponsorlu veya özel reklam bölümü olarak etiketlenebilir. Bazı yayınlar hiç reklam yayınlamaz.

Bir reklamı iyi yapan nedir?

İyi bir reklam, bir reklamverenin yinelenen gönderiyi yaptığını açıkça göstermez. Ama gerçeği gizlemiyor. Bir reklam, bir blog yazısı veya video ile aynı yüksek kaliteli içeriği sağlamalı, ancak reklamı yapılan ürüne dikkat çekmelidir. Makaleyi tanıtım için değil, değer için yazın.

  • Başlığınız ne diyorsa ona bağlı kalın.
  • Müşteri için çözün ve eyleme ilham verin.
  • Sadece şirketiniz hakkında konuşmaktan kaçının.
  • Olağanüstü içerikle okuyucularınızı memnun edin.

Reklamınız değerli bir metin içermelidir. Ürününüz veya şirketiniz için bariz bir reklam yazmanıza gerek yok. Bunun yerine, reklamlar bir blog gönderisinin tonunu seçmelidir. Blog gönderileri, izleyicilerin değerli bulabileceği bilgiler sağlamayı amaçlar. Bu nedenle reklamınızın konseptini oluşturmak için oturduğunuzda öncelikle eğitim içeriği ile hedef kitlenize nasıl hizmet edebileceğinizi düşünün. Belki de kampanya hedefiniz, yeni ürününüzün görünürlüğünü artırmaktır. Bu durumda, rakip ürünlerden bahseden ve en üstte sizinkileri içeren bir liste yazmayı düşünün. Bu, ilgilendiğiniz kitlelere değerli bilgiler sağlar ve bunun tersi de geçerlidir.

SEO'ya yapılan yatırımlar, iş itibarına yapılan yatırımlardır. Şimdiye kadar denediğiniz yöntemlerden sonuç alamadıysanız sektörde yapılacaklar doğru planlanmamıştır.

Üyeler Ne Diyor?

https://seoajanda.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!